Cytat Dnia


Omnia mea mecum porto“ - wszystko co posiadam ze sobą noszę.
Warto przeczytać


30 Sierpnia 


11 Stycznia 


Ślubne 


BRONISłAWA 


2 Listopada 


 
Śpij dobrze

Dobry, zdrowy sen działa jak lekarstwo i najlepszy kosmetyk. Pozwala odpocząć, zregenerować siły, nabrać dystansu do wielu spraw. Co zrobić, by co wieczór otulał nas niczym miękki koc?

Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Gdy śpimy, uspokaja się rytm serca, normuje ciśnienie, oddech staje się równomierny i głębszy. Wtedy też wydzielany jest w organizmie hormon wzrostu, który powoduje nie tylko rośnięcie (u dzieci i młodzieży), ale i odnowę tkanek. Nocą odpoczywają również nasze oczy - ciemność jest im potrzebna do przemiany witaminy A w niezbędny do widzenia retinol. Ponieważ tlen lepiej dociera do tkanek, cera po dobrze przespanej nocy jest promienna, różowa. Prawdopodobnie podczas czuwania w systemie nerwowym gromadzą się substancje powodujące zasypianie - pozbywamy się ich właśnie podczas snu.
Czy to skowronek?

Każdy z nas jest inny i potrzebujemy różnej ilości snu. Dopiero co narodzone niemowlę śpi nawet przez 2 godziny na dobę. Nastolatek potrzebuje przeciętnie 8-10 godzin snu, osoby powyżej 20. roku życia - 6-8. Z czasem zapotrzebowanie na sen spada i w średnim wieku wynosi około 5-7 godzin. Emeryci śpią często niewiele, blisko 4-5 godzin (tyle, ile Napoleon w pełni sił), a resztę nocy wypełniają im drzemki. Różny jest też okres naszej najwyższej aktywności umysłowej, dlatego dzieli się ludzi na "sowy" i "skowronki". Sowy najlepiej funkcjonują wieczorem i nocą - wtedy mają najlepsze pomysły, zdolność koncentracji i zapał do pracy. Skowronek pada wówczas z nóg - lepiej, by położył się spać, wstał o piątej rano i nadrobił zaległości. Sowy to najczęściej ekstrawertycy (osoby uzewnętrzniające swoje emocje), skowronkami są zwykle introwertycy chowający w głębi duszy wszelkie czucia. Skłonność do pracy w nocy lub wstawania o świcie jest w nas zakodowana i lepiej z nią nie walczyć, ale dostosować się do niej i zapewnić sobie odpowiednią liczbę godzin snu.

Jak na rauszu

Skoro sen jest nam potrzebny do życia, jego zaburzenia muszą - prędzej czy później - odbić się na naszym zdrowiu. Brak snu powoduje obniżenie odporności i większą podatność na infekcje. Jest też jedną z przyczyn choroby niedokrwiennej serca i zawałów. Napędza błędne koło nerwic i depresji - choć są one powodem bezsenności, z czasem stają się także jej skutkiem. Osoby, które śpią 6 lub mniej godzin na dobę, mogą gorzej funkcjonować. Po kilkunastu zarwanych nocach (ok. 4 godzin snu) zachowujemy się, jakbyśmy nie spali trzy doby z kolei. Po 17 godzinach bez snu człowiek zachowuje się tak, jakby miał we krwi 0,5 promila alkoholu. Ponad połowa kolizji drogowych jest skutkiem niewyspania kierowcy.

Coś na sen

Wśród zaburzeń snu najczęściej przytrafia się nam bezsenność. Objawia się nie tylko kłopotami z zasypianiem, ale także snem przerywanym lub budzeniem się przed świtem. Ofiarami tej choroby jest 35 proc. Polaków. Tylko jedna trzecia z nich radzi się ej sprawie lekarza. Z bezsennością częściej borykają się kobiety (66 proc.) niż mężczyźni (34 proc.). Czasami jej przyczyny tkwią w kłopotach zdrowotnych (np. nadczynności tarczycy, reumatyzmie, cukrzycy), jednak blisko trzy czwarte przypadków spowodowanych jest czynnikami emocjonalno-psychicznymi. Bezsenność można i trzeba leczyć. Czasem pomagają leki nasenne, ale by się nie uzależnić, nie powinno się ich brać dłużej niż 4-6 tygodni. Czasem leki przepisane przez lekarza to środki uspokajające. Jednak nie przywracają one naturalnego snu, lecz jedynie na tyle wyciszają, byśmy mogli pogrążyć się w niepamięci. Rano możemy obudzić się zmęczeni i rozdrażnieni. W leczeniu pomocna bywa psychoterapia, zmiana zachowań związanych z zasypianiem, a najlepiej łączenie różnych metod działania.


Bez tchu

Jednym z poważniejszych problemów ze snem jest bezdech. Może on, ale nie musi, towarzyszyć chrapaniu. Chrapanie jest uciążliwe, ale dopóki oddechy są równomierne, nie ma zagrożenia. Pojawia się zaś, gdy śpiący na chwilę przestaje oddychać. Po jakimś czasie z jego gardła zaczyna się wydobywać gulgotanie, a potem gwałtownie łapie powietrze i na chwilę się wybudza. Przerwy w oddychaniu mogą się zdarzać wielokrotnie w ciągu nocy. Spłycają sen i powodują senność w ciągu dnia, bóle głowy, zaburzenia koncentracji. Niedotlenienie spowodowane bezdechem jest przyczyną zaniku komórek mózgowych, a także zwiększa ryzyko rozwoju chorób serca, nadciśnienia, cukrzycy typu II. Koniecznie trzeba go leczyć. Stosuje się zabiegi laryngologiczne, redukcję nadwagi, a także podawanie powietrza ze specjalnego aparatu.

Po omacku

Dość spektakularnym zaburzeniem snu jest somnambulizm, zwany też lunatyzmem. Wśród dorosłych somnambulicy stanowią zaledwie 1 proc. ale wśród dzieci przypadłość ta zdarza się dość często. Może być objawem niedojrzałości mózgu, który dopiero uczy się pewnych zachowań i zbyt automatycznie rozpoznaje bodźce. Dziecko, które podczas snu np. postawi się na podłodze zacznie chodzić. Z czasem wyrasta się z takich przygód.

A-psik pod pierzyną

Kładziemy się, by wypocząć i nabrać sił, ale dla niektórych ten odpoczynek to istna katorga. Mowa o osobach uczulonych na roztocze kurzu domowego. Te mikroskopijne pajęczaki gromadzą się tam, gdzie jest ciepło i wilgotno. Uwielbiają przebywać w pościeli, materacach, dywanach, zasłonach. Gdy alergik przykłada głowę do poduszki, naraża się na kontakt z alergenem. Reaguje wodnistym katarem, podrażnieniem spojówek, kaszlem, wysypką. Alergia na roztocze kurzu domowego jest jedną z najtrudniejszych do leczenia, bowiem trudno uniknąć tak wszędobylskiego alergenu. Trzeba wyeliminować z domu wszystkie zbiorniki kurzu (dywany, zasłony, poduchy, suche bukiety itp.), a wspólnie z alergologiem zdecydować o przebiegu leczenia i zastosowaniu kuracji odczulającej.

Od rana, do wieczora

Na dobry sen pracujesz od momentu... porannego przebudzenia. By dobrze spać, musisz przestrzegać pewnych zasad. Organizm lubi harmonię i stały rozkład zajęć. Wstawaj o tej samej porze, jadaj regularnie, o stałych godzinach. Uprawiaj sporty, spaceruj. Pamiętaj jednak, by wysiłek zakończyć minimum 3 godziny przed snem. Po południu i wieczorem nie pij kawy, coli ani innych napojów z kofeiną. rezygnuj też z alkoholu. Co prawda niewielka ilość pomaga niektórym w zasypianiu, ale może także pogłębić bezsenność. Alkohol w dużych ilościach zdecydowanie zaburza sen. Ostatni posiłek jedz przynajmniej 3 godziny przed snem - pobudzony system trawienny nie pozwala organizmowi udać się na spoczynek. Jeśli jednak czujesz ssący głód - zjedz coś niewielkiego (sucharka, jajko na twardo, jogurt), bo pusty żołądek nie da ci zasnąć. Przed udaniem się na spoczynek postaraj się wyciszyć. Jeśli w dzień miałaś jakieś emocjonujące przeżycia - opowiedz o tym partnerowi lub zadzwoń do przyjaciółki. Przed pójściem spać weź ciepłą kąpiel, posłuchaj spokojnej muzyki, poczytaj pogodną książkę. Możesz wypić ziołową herbatkę uspokajającą (np. z melisy) lub sięgnąć po ziołowe preparaty uspokajające, np. melisanę. Idź spać, gdy czujesz się senna. Jeśli kładziesz się, a sen nie nadchodzi, zajmij się czymś mało porywającym, pooglądaj telewizję. Zadbaj, by sypialnia była cicha. Może w zasypianiu przeszkadza ci hałas zza okna, niewygodne łóżko, materac, poduszka? Może ze snu wybija cię chrapanie męża (wypróbujcie dostępne w aptece krople lub płyny przeciwko chrapaniu). Łóżko uczyń oazą snu - nie jedz w nim, nie pracuj. Niech nie kojarzy ci się z żadną aktywnością (poza tą seksualną...), tylko z wypoczynkiem.


Sprawdź jak śpisz

Nie zawsze jesteśmy świadomi tego, że cierpimy na bezsenność. By się przekonać, czy ten problem cię dotyczy, odpowiedz na poniższe pytania:

Czy często masz trudności z zasypianiem?

Czy budzisz się zbyt wcześnie rano?

Jeżeli budzisz się w ciągu nocy,

Czy masz trudności z zaśnięciem?

Czy rano po wstaniu często czujesz się zmęczona?

Czy utrata snu wpływa na pogorszenie nastroju w ciągu dnia?

Czy utrata snu wpływa na pogorszenie twojej pracy w ciągu dnia?

Jeśli odpowiedziałaś "tak" na dwa lub więcej pytań lub jeśli odpowiedziałaś "tak" na pytanie 5 i 6, powinnaś skonsultować się z lekarzem.

 

 

Imieniny


1 Marca 2024
Piątek
Imieniny obchodzą:
Albin, Antoni,
Antonina, Budzisław,
Budzisz, Eudoksja ,
Eudokia, Ewdokia,
Jewdocha, Feliks,
Herakles, Herkules,
Joanna, Józef,
Nikifor, Piotr
Do końca roku zostało 306 dni.Fazy Księżyca: "Między pierwszą kwadrą a pełnią"

Fazy Księżyca: Odwiedź stronę projektu

"Między pierwszą kwadrą a pełnią"

Powered by Sennik.org.pl 2006 @
Zakaz kopiowania, przetwarzania, modyfikowania i rozpowszechniania tresci zawartych na stronie bez pisemnej zgody ich autora.
Wszelkie grafiki oraz oznaczenia sa wylacznie wlasnoscia Sennik.org.pl
Jesli zdarzy sie sytuacja plagiatu jestesmy gotowi wysunac wnioski prawne w kierunku plagiatora z pelna ich surowoscia.

-->