Cytat Dnia


Omnia mea mecum porto“ - wszystko co posiadam ze sobą noszę.


 
Jak zasnąć w upał

Brak snu wpływa na nasze samopoczucie, zdolność uczenia się i chęć do pracy. Zaś po gorącym dniu śpimy znacznie gorzej. Co zrobić, żeby odpocząć nawet w upalną noc?

Zwykle śpimy około ośmiu godzin na dobę. Tyle potrzeba organizmowi, aby zregenerował siły i prawidłowo funkcjonował. Jednak podczas upałów śpi się znacznie gorzej. Wysoka temperatura sprawia, że częściej się budzimy, a czasem wcale nie możemy zasnąć.

 Wiatrak w sufit

- Nie ma prostego pomysłu na nocny chłód w upały. Można spać nago albo w cienkiej bieliźnie, można też się nie przykrywać - mówi dr Andrzej Kamiński, dermatolog. - Ale warto pamiętać, żeby chronić mieszkanie przed zbytnim nagrzaniem. Dlatego w ciągu dnia, gdy nie ma nas w domu, powinniśmy pozamykać okna. Otworzyć należy je dopiero przed snem - przewietrzyć pokój albo zostawić otwarte na całą noc. Można też włączyć wiatrak, tak by powodował ruch powietrza w pokoju. Ale nie powinien być skierowany bezpośrednio na śpiącego, żeby uniknąć przeziębienia.

W sklepach z bielizną nocną sprzedawcy radzą, żeby do snu kłaść się w bieliźnie z satyny (komplet kosztuje około 50 zł). Daje ona uczucie chłodu, a dodatkowo nie gniecie się. Polecają też komplety z lekkiej i cienkiej bawełny (około 40 zł). Dobrym rozwiązaniem jest także bielizna z jedwabiu wiskozowego (komplet ok. 65 zł) - materiał ten dobrze absorbuje wilgoć i pozwala skórze oddychać.

Spirala chłodu

W upalne noce najlepiej przykrywać się cienką kołdrą z bawełny lub wełny. Są przewiewne i dobrze wchłaniają pot. Podobne do nich są kołdry z tworzyw sztucznych, np. włókniny - one też przepuszczają powietrze. W sklepach są także kołdry dwustronne, które jedną stronę mają z wełny, a drugą z cienkiej satyny. Kosztują od 30 zł.

 Do kołder można dokupić łóżko wodne z elektryczną spiralą. Dzięki niej można regulować temperaturę wody, co powoduje delikatne chłodzenie materaca. Za łóżko wodne musimy jednak zapłacić przynajmniej 5,5 tys. zł.

Pogody na zewnątrz nie da się zmienić, więc ważna jest odpowiednia wilgotność w pomieszczeniu, w którym śpimy. Z mojej praktyki wynika, że niewłaściwa wilgotność w upał jest jedną z głównych przyczyn bezsenności.

Jeśli przewracamy się z boku na bok, to nie powinniśmy zmuszać się do snu i liczyć barany. Najlepiej wtedy wstać i jeszcze się czymś zająć, może to być nawet oglądanie telewizji. I dopiero kiedy poczujemy się śpiący, iść do łóżka.

A jeśli nasza bezsenność trwa kilka dni, to można bardzo ostrożnie i z umiarem zażyć jakieś lekarstwo na sen.

 

Imieniny


1 Marca 2024
Piątek
Imieniny obchodzą:
Albin, Antoni,
Antonina, Budzisław,
Budzisz, Eudoksja ,
Eudokia, Ewdokia,
Jewdocha, Feliks,
Herakles, Herkules,
Joanna, Józef,
Nikifor, Piotr
Do końca roku zostało 306 dni.Fazy Księżyca: "Między pierwszą kwadrą a pełnią"

Fazy Księżyca: Odwiedź stronę projektu

"Między pierwszą kwadrą a pełnią"

Powered by Sennik.org.pl 2006 @
Zakaz kopiowania, przetwarzania, modyfikowania i rozpowszechniania tresci zawartych na stronie bez pisemnej zgody ich autora.
Wszelkie grafiki oraz oznaczenia sa wylacznie wlasnoscia Sennik.org.pl
Jesli zdarzy sie sytuacja plagiatu jestesmy gotowi wysunac wnioski prawne w kierunku plagiatora z pelna ich surowoscia.

-->