Cytat Dnia


Film to życie z którego wymazano plamy nudy.
Warto przeczytać


Stefan 


Dariusz 


26 Sierpnia 


3 Lutego 


22 Maja 


 
Zalety depresji i bezsenności

Chyba najbardziej zaskakującą propozycją medycyny ewolucyjnej jest podjęta przez amerykańskiego psychiatrę Randolpha M. Nesse'a próba wykazania przystosowawczej roli depresji.

Zwrócił on uwagę na to, że ciężkie stany depresyjne dotyczą aż 10 proc. dorosłych Amerykanów. Co więcej, najczęściej przytrafiają się ludziom w wieku reprodukcyjnym. Gdyby więc depresja zawsze miała negatywnie wpływać na naszą kondycję, to w ewolucyjnej przeszłości doprowadziłaby do zmniejszenia liczby potomstwa cierpiących na nią ludzi. Dobór naturalny powinien zatem doprowadzić do szybkiego zaniku predyspozycji do depresji. Tak się jednak nie stało. Może więc przynosi ona nam jakieś korzyści? Ale jakie?

Zdaniem Nesse'a ów, jakże dokuczliwy, stan przygnębienia często pomaga w rezygnacji z dążeń, które w konkretnej sytuacji życiowej są niemożliwe do zrealizowania. Towarzyszący depresji obniżony nastrój prowadzi do wycofania się z nieskutecznych działań. Ponadto w czasach, gdy żyliśmy jeszcze w niewielkich społecznościach łowiecko-zbierackich, silnie związanych emocjonalnie, zewnętrzne objawy depresji, takie jak apatia, stanowiły zapewne skuteczny sygnał inicjujący przyjście z pomocą ogarniętej nią osobie. Służyła temu znaczna część wierzeń i rytuałów naszych przodków, których rolę dziś próbują odgrywać psychoanalitycy i prozac.

Kolejną powszechną dolegliwością trapiącą nowoczesne społeczeństwa jest bezsenność. Zgodnie z zaleceniami lekarzy powinniśmy nieprzerwanie spać co najmniej sześć, a jeszcze lepiej osiem godzin na dobę. Tymczasem kłopoty z zasypianiem, płytki sen i częste wybudzenia dotykają co wieczór milionów ludzi szukających ukojenia w tabletkach nasennych. Te jakże dokuczliwe z naszego punktu widzenia przypadłości są jednakże typowymi cechami snu łowców-zbieraczy. Większość z nich spędza noc w grupach, a czasem również z udomowionymi zwierzętami. Pewne znaczenie mogło więc mieć budzenie się z powodu chóralnego pochrapywania sąsiadów. Ważniejszy jednak był fakt, że przerywany sen pojedynczych osób pozwalał na zachowanie czujności i bezpieczeństwa całej grupy. Co ciekawe, jeszcze 500 lat temu również w Europie przerywanie nocnego spoczynku dłuższymi okresami wybudzenia było czymś najzupełniej powszechnym. Wyniki najnowszych badań wskazują, iż godzinne śródnocne wybudzenia mogą być naturalną składową naszego rytmu snu i czuwania.

 

Imieniny


25 Lipca 2024
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Jakub, Krzysztof,
Nieznamir, Sławosz,
Walentyna
Do końca roku zostało 160 dni.Fazy Księżyca: "Między pierwszą kwadrą a pełnią"

Fazy Księżyca: Odwiedź stronę projektu

"Między pierwszą kwadrą a pełnią"

Powered by Sennik.org.pl 2006 @
Zakaz kopiowania, przetwarzania, modyfikowania i rozpowszechniania tresci zawartych na stronie bez pisemnej zgody ich autora.
Wszelkie grafiki oraz oznaczenia sa wylacznie wlasnoscia Sennik.org.pl
Jesli zdarzy sie sytuacja plagiatu jestesmy gotowi wysunac wnioski prawne w kierunku plagiatora z pelna ich surowoscia.

-->