Cytat Dnia


Film to życie z którego wymazano plamy nudy.
Warto przeczytać


18 Lutego 


15 Stycznia 


19 Września 


Arkadiusz 


V 


 
Podstawowy podział snów

 

Sny symboliczne

Sny symboliczne są najczęściej występującymi i chyba najbardziej wartościowymi snami spośród wszystkich rodzajów snów. W każdym razie ja to tak oceniam. Na tych snach najbardziej się koncentruję i praktycznie tylko te sny tłumaczę.

Sny symboliczne przedstawiają w sposób symboliczny obecny stan naszej psychiki, naszej sytuacji życiowej, ze szczególną koncentracją na te obszary w których cos nie działa tak jak powinno. Nierzadko w takich snach w różny sposób pokazane jest to co można zrobić żeby było lepiej. Sny symboliczne mogą także w pewien sposób pokazywać naszą przyszłość na zasadzie pokazania negatywnych bądź pozytywnych konsekwencji naszych obecnych działań.

W snach symbolicznych nasza podświadomość wykorzystuje i przemawia do nas posługując się specyficznym językiem opartym na symbolach. Język symboliczny jest to choćby podstawowy, pierwotny język. Każdy symbol jest z natury wieloznaczny i może przyjmować nawet krańcowo różne znaczenie uzależnione od okoliczności w jakich dany symbol wystąpił w danym śnie.

Z racji tego, że nie chcę się zbytnio powtarzać w tym serwisie, wiec osoby zainteresowane poszerzeniem swojej wiedzy w tej dziedzinie zapraszam do odwiedzenia działów:

 

Sny odreagowujące

Sny odreagowujące są pewną formą odreagowanie minionych przeżyć i porządkowania informacji zawartych w podświadomości. Sny te generalnie odnoszą się do przeszłości do zdarzeń, sytuacji, które kiedyś miały miejsce. Minione przeżycia pod wpływem których ten sen powstał mogą mieć różną formę i różny charakter. Przykładowo możemy mieć sen odreagowujący, który powstał z błahych powodów np. pod wpływem tego o czym poprzedniego dnia myśleliśmy, a nawet na skutek wrażeń jakie odnieśliśmy podczas oglądania jakiegoś filmu czy programu w telewizji. Bardzo często w tych snach pojawiają się obrazy dźwięki i wrażenia, które obserwowaliśmy, czy których wcześniej doświadczyliśmy.

Sny odreagowujące mogą powstać również na skutek jakichś traumatycznych zdarzeń np. związanych z jakimś poważnym wypadkiem samochodowym z przeszłości. W przypadku snów odreagowujących będących następstwem takich, wstrząsających zdarzeń z przeszłości zalecam, żeby udać się do specjalisty aby ewentualnie poddać się psychoterapii. Szczególnie jest to wskazane jeśli takie sny się powtarzają.

Sny odreagowujące są przeważnie chaotyczne, bez jakiejś spójnej akcji, chociaż zdarzają się wyjątki. Z tego też względu ze snami odreagowującymi czasem jest problem ponieważ zdarza się, że przypominają one sny symboliczne. Problem polega na tym, że interpretując taki sen pod względem symbolicznym otrzymujemy jakiś przekaz, który ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Podam przykład takiego snu, który mi się śnił.
"Jestem w jakimś miejscu gdzie przy ścianie i pewnej odległości od niej koło1,5 metra poukładane są różne torby. Ja zostawiam tu tez pomiędzy innymi moją torbę. Po jakimś czasie wracam i stwierdzam, że mnie i inne osoby ktoś okradł. Torby są, ale prawie cała zawartość znikneła. Widzę nieopodal jakiegoś niewysokiego Rosjanina, który przegląda jakieś wartościowe rzeczy, widzę jakieś drogie aparaty fotograficzne. Wiemy, że ten Rosjanin okradł nas. Zauważyłem, że jakiś wysoki człowiek, bohater pewnego programu telewizyjnego zaczął się czepiać Rosjanina i nie spodobało mu się jego zachowanie. Zaczęła się bójka. Po bójce kilkoro ludzi zaczęło rozmawiać że na zwycięstwo ma duży wpływ waga człowieka i widziałem później dużą wagę na której ważono ludzi."

Jak widać sen ten układa się w jakąś logiczną całość w jakąś spójną historyjkę i teoretycznie jeśli śniłby się on jakiejś innej osobie to zidentyfikowałbym go jako sen symboliczny. Tymczasem sen ten jest snem odreagowującym i nawiązywał do zdarzeń jakie miały miejsce w tym przypadku w ciągu 48 godzin poprzedzających ten sen. Dla zobrazowania jakie elementy wcześniejszych przeżyć wnikają do snu wytłumaczę skąd każdy z tych szczegółów pojawił się w moim śnie.

Początek snu to torby leżące pod ścianą i kradzież ich zawartości. Ten fragment snu był zapożyczony z reportażu jaki poprzedniego dnia oglądałem na temat osób, które jadą do pracy we Włoszech, a potem na miejscu okazuje się, że zostali oszukani i nieraz okradani z posiadanych przez siebie rzeczy. Widziałem w tym reportażu taki fragment dworca kolejowego gdzie leżało dużo bagaży. Rosjanin przeglądający rzeczy to też nawiązanie do tego samego reportażu. Z tego względu że oglądałem ten reportaż dzień wcześniej to pamiętałem jeszcze, że wtedy poprzedniego dnia skojarzyłem zachowania Polaków tam do Rosjan, którzy do nas przyjeżdżali na handel. Polacy w tym śnie byli pokazani w taki symboliczny sposób. Dość często można zetknąć się z sytuacjami, że różne rodzaje snów się mieszają i w innych snach są fragmenty symboliczne.

Sytuacja Rosjanina, który przeglądał rzeczy i były tam aparaty fotograficzne to znowu zapożyczenie, ale z innego reportażu, który też poprzedniego dnia oglądałem. Reportaż tamten dotyczył pewnego oszusta, który rozkochiwał kobiety a potem je okradał. W tym reportażu była właśnie taka migawka z aparatami fotograficznymi.

Postać z programu telewizyjnego która biła się z Rosjaninem, widziałem znowu w innym programie w TV poprzedniego dnia. Sama bójka to było rzeczywiste zapożyczenie z przed dwóch dni od momentu kiedy śnił się ten sen. Zdarzyła mi się po prostu sprzeczka z bratem. Motyw z wagą natomiast został zapożyczony z fragmentu rozmowy z moją mamą, która ważyła się i przytyła. Dodatkowo poprzedniego dnia przechodziłem obok szpitalnej wagi i myślałem żeby samemu się zważyć.

Jak widać drobne szczegóły czasem wręcz migawki, które obserwowaliśmy, doświadczenia z naszego życia, znajdują odzwierciedlenie w naszych snach odreagowujących. Czasem taki sen odreagowujący jest zupełnie chaotyczny, a innym razem tak jak w tym przypadku zupełnie luźne nie powiązane ze sobą epizody układają się w jedną całość.

Sen odreagowujący jest w stanie rozpoznać praktycznie tylko śniący. Ważne jest jednak to, że ta identyfikacja danego snu to rozpoznanie, że w tym przypadku mamy styczność ze snem odreagowującym powinno odbyć się jak najszybciej. Po upływie kilku dni od wystąpienia takiego snu praktycznie możemy już zapomnieć, że mieliśmy w naszym życiu z czymś podobnym kontakt, a potem zostało to odtworzone w naszym śnie.

Poszczególne fragmenty, szczegóły snu odreagowującego mogą być skutkiem tego, że coś wcześniej widzieliśmy, słyszeliśmy, po prostu z wrażeniami pochodzącymi z wszystkich naszych zmysłów (słuch, wzrok, węch, smak, dotyk), a także na skutek tego o czym myśleliśmy, co czuliśmy, mówiliśmy, robiliśmy itp.

Warto umieć rozpoznawać sny odreagowujące i odróżniać je od innych snów, ale praktycznie nie należy przywiązywać większej uwagi do treści zawartej w tych snach.
Snów odreagowujących generalnie nie interpretuje się, ponieważ informacja jaką w ten sposób się uzyskuje ma praktycznie znikoma wartość, a nawet czasem może takie symboliczne tłumaczenie wprowadzić pewien zamęt.

Muszę jeszcze zaznaczyć, że w miarę jak dokonujemy większych postępów podczas pracy nad snami pozornie zwiększa się ilość snów odreagowujących. Nie jest to związane z tym, że podświadomość wtedy zaczyna komplikować nam życie, tylko ma to ścisły związek z pamięcią snów. Osoby, które nie przywiązują większej uwagi do snów zapamiętują około kilku snów na tydzień czy na miesiąc. Zapamiętywane są wtedy przeważnie sny najmocniejsze i zarazem najważniejsze dla śniącego. Sny odreagowujące wtedy też występują, ale rzadko się je wtedy pamięta. Wraz z poprawą pamięci snów, zapamiętujemy po prostu więcej snów odreagowujących czyli generalnie małoistotnych.

 

 

Sny fizyczne

Sny fizyczne powstają na skutek wpływu na nas podczas snu określonych czynników zewnętrznych lub wewnętrznych. W momencie kiedy śpimy, czyli w momencie gdy mamy w jakimś sensie wyłączoną naszą świadomość cały czas odbieramy wszystkie sygnały pojawiające się z zewnątrz bądź wewnątrz nas. Te odbierane sygnały są potem przekazywane nam w formie snów.

Jeśli śni się nam, że jesteśmy głodni czy spragnieni, lub chce się nam sikać to może to po prostu oznaczać, że takie potrzeby aktualnie sygnalizuje nam nasz organizm. W ten sposób może dawać o sobie znać w naszych snach uczucie zimna bądź gorąca, uczucie duszności, drętwienia kończyn lub nawt jakaś rozwijająca się w naszym organizmie choroba.

Sen fizyczny może też wystąpić pod wpływem czynników zewnętrznych na przykład w sytuacji gdy w trakcie snu słyszymy jakieś dźwięki z włączonego gdzieś telewizora, budzika lub innego źródła dźwięku.

Szczególną uwagę radzę zwrócić w sytuacjach gdy dany sen się powtarza. Przykładowo częste sny, koszmary w których dusimy się, mogą być spowodowane prozaicznymi powodami jak zbyt ciężka kołdra, zbyt mocno zapięta pod szyją piżama lub nieodpowiednia dieta, ale mogą też być spowodowane co gorsza jakaś chorobą. W takich przypadkach dobrze jest profilaktycznie udać się do lekarza.

Sny fizyczne mogą pojawiać się w różnych okolicznościach. Zdarza się, że osobom które mają problemy z nocnym moczeniem, śni się że idą do ubikacji i tam załatwiają swoje potrzeby. Tymczasem to co pojawia się w śnie czyli załatwienie potrzeby fizjologicznej, odbywa się nie tylko w śnie, ale również w rzeczywistości w łóżku.

Z snem fizycznym mamy też do czynienia w sytuacji gdzie śni się nam, że ktoś nas uderzył a potem po przebudzeniu boli nas to miejsce. W rzeczywistości jednak nikt nas nie pobił tylko my sami zmieniając pozycję podczas snu uderzyliśmy się w coś, a potem to znajduje swoje odzwierciedlenie w śnie.

Znane są nawet eksperymenty sztucznego wywoływania tych snów i śniącemu pod nos podkładano coś pachnącego np. perfumy. Potem taka osoba śniła o tym z czym ten zapach się kojarzył. Pojawiały się potem sny o kwiatach, pachnących łąkach czy uperfumowanych kobietach.

Na koniec zaznaczę jeszcze, że nie każdy sen w którym śnimy, że załatwiamy jakąś potrzebę fizjologiczną, gdzie jesteśmy głodni, spragnieni itp. jest snem fizycznym. Każdy z tych snów może mieć określoną wymowę symboliczną. Zanim jednak dokona się interpretacji symbolicznej takiego snu w pierwszej kolejności należy wykluczyć możliwość wystąpienia w danym przypadku snu fizycznego.

Sny erotyczne

Sny erotyczne jest to pewna grupa snów, którą można zarazem łatwo i też trudno zidentyfikować. Łatwo możne te sny zidentyfikować z tego względu, że we wszystkich nich występują jakieś elementy związane z seksualnością człowieka. Trudność identyfikacji w przypadku snów erotycznych wiąże się z trudnością odczytania celu występowania tych snów. Sny erotyczne mogą być zarazem snami erotycznymi i dodatkowo mogą to być sny fizyczne, symboliczne, odreagowujące, odwrotne, czy też prorocze.

Jeśli przykładowo jakiś człowiek ma niezaspokojone potrzeby seksualne i jest w nim duże napięcie seksualne to może występować wtedy sen fizyczny, który zawiera elementy erotyczne. W takim przypadku taki sen odzwierciedla niezaspokojone potrzeby. Sen ten pokazuje aktualne potrzeby ciała.

Sny erotyczne mogą też wystąpić z innych powodów. Mogą takie sny występować na zasadzie snów odreagowujących. Jeśli ktoś ostatnimi czasy dożo myślał o seksie, albo oglądał jakieś treści erotyczne np. w telewizji, czy też wreszcie prowadził bogate życie seksualne to może wystąpić potem sen erotyczny. Za pomocą takiego snu psychika odreagowuje i porządkuje w pamięci ostatnie przeżycia, myśli. Sen erotyczny w takim przypadku jest jednocześnie snem odreagowującym

Sporadycznie występuje też taka sytuacja, że taki sen erotyczny może być zapowiedzią przyszłych zdarzeń i wtedy sen erotyczny jest tez zarazem snem proroczym. Sen erotyczny proroczy pokazuje po prostu zdarzenia, które rzeczywiście będzie miało miejsce w bliższej lub dalszej przyszłości. Skoro mowa jest o snach proroczych to muszę też wspomnieć, że może występować sen erotyczny odwrotny. Sen taki wtedy może wyglądać jako zapowiedź przyszłych kontaktów seksualnych z jakąś konkretną osobą, ale nic takiego nigdy nie będzie miało miejsca.

Na samym końcu wspomnę o snach erotycznych, które są zarazem snami symbolicznymi. To jest ciekawy przypadek snów erotycznych i praktycznie tylko na tej podgrupie snów warto skupić swoja uwagę. W snach tych pod motywami seksualnymi kryją się treści, które często mają niewielki związek z seksem, albo wręcz w ogóle takiego związku nie ma.

W snach erotycznych, symbolicznych pod postacią seksu czy jakichś jego form mogą być w symboliczny sposób zakodowane potrzeby bliskości czułości w sensie psychicznym. Czasem też pod postacią takiego snu w symboliczny sposób pokazane są relacje w sensie psychicznym między dwoma osobami. Przykładowo pod postacią namiętnego pocałunku może kryć się informacja nie o pożądaniu, ale o głębokich, szczerych uczuciach wobec osoby całowanej.

 Innym przykładem, że pod treściami erotycznymi są przekazywane treści nieerotyczne jest sen gdzie ktoś kogoś zdradza. Sen ten może w bardzo wyrazisty sposób przedstawiać jak partner / partnerka osoby śniącej zdradza. Najczęściej w takich przypadkach ludzie odbierają taki sen dosłownie, że takie zdarzenie ma miejsce lub będzie miało miejsce i czasem dochodzi z tego powodu do spięć. Tymczasem sen ten najczęściej symbolizuje to, że druga połowa poświęca za dużo czasu, energii komuś lub czemuś. Śniący przez to w jakimś sensie jest zaniedbywany i czuje się zdradzany. Śniący chciałby po prostu żeby ten czas i energia był poświęcony jemu. Natomiast kochanek / kochanka ze snu to w symboliczny sposób pokazanie np. pracy, szkoły czy czegoś podobnego.

Uważam że większą uwagę należy przywiązywać tylko do snów erotycznych symbolicznych. Problemem jest jednak zwłaszcza dla początkujących interpretatorów, odróżnienie że mamy styczność ze snem erotycznym symbolicznym a nie np. ze snem erotycznym fizycznym, albo odreagowującym. Wszystkiego jednak idzie nauczyć się z czasem. Do snów erotycznych proponuje po prostu podchodzić z rezerwą zwłaszcza na początku przygody ze snami.

Sny prorocze

Sny prorocze podobnie jak sny odwrotne mają bardzo podobną konstrukcję. Sny prorocze przedstawiają w sposób dosłowny (czasem z elementami symbolicznymi) przyszłość jaka nas czeka.

Przykładem snu proroczego może być sen, w którym widzimy że dostaliśmy z jakiegoś konkretnego egzaminu jakąś pozytywną ocenę . Po sprawdzeniu wyników okazuje się ze sen nam się sprawdził. Zwrócić muszę uwagę, że sny prorocze nie zawsze pokazują jakieś ważne wydarzenie czekające nas w życiu. Czasem po prostu taki sen niczym się nie wyróżnia i przedstawia jakiś małoznaczący epizod naszego życia. Spotkałem się nawet kiedyś z pewnym tłumaczeniem, że zjawisko deja vu (zjawisko polegające na przekonaniu, że wydarzenie lub sytuacje obserwowane po raz pierwszy już były widziane lub przeżywane) jest przypomnieniem sobie treści snu proroczego, który kiedyś nam się śnił, a o którym zapomnieliśmy.

Sny prorocze, a także sny odwrotne są chyba najbardziej problematycznymi snami z wszystkich snów. Główny problem polega na tym, że bardzo ciężko jest odróżnić czy mamy do czynienia ze snem proroczym, czy z jego przeciwieństwem ze snem odwrotnym. Pracę nad snami proroczymi i odwrotnymi dodatkowo komplikuje to, że niekiedy w tych snach występują pewne symbole. Jak do tej pory nie napotkałem w literaturze, a także sam nie odkryłem jakiejś skutecznej metody pozwalającej na odróżnienie snów proroczych od snów odwrotnych. Osobiście więc nie podejmuję się interpretacji takich snów. Jedyną możliwością rozstrzygnięcia jaki to był rodzaj snu jest niestety poczekanie aż wydarzy się sytuacja przedstawiana w śnie, a potem porównanie tego ze snem.

Mimo tych komplikacji proponuję jednak przyglądać się tego typu snom i przykładowo jeśli przyśnią nam się numery totolotka radzę wysłać kupon z tymi numerami. Tak samo w sytuacji gdy przyśni nam się, że zdaliśmy egzamin to mimo wszystko dla własnego bezpieczeństwa doradzam żeby założyć, że jednak nie zdaliśmy i pouczyć się na ewentualną poprawkę.

W każdym razie nie należy w oparciu o jeden tego typu sen przesądzać o czekającej nas przyszłości. Jaka będzie przyszłość to tak naprawdę jest zależne od nas i od naszego działania albo braku działania.

Świadome sny

Całość serwisu poświęcona jest snom wiec musze wspomnieć też o czymś takim jak świadomy sen. Świadomy sen czasem określany jako jasny sen lub skrótowo LD Lucid Dream. Jest to sen w którym mamy świadomość tego, że śpimy z jednoczesną możliwością wpływania na akcję snu. Nie będę tutaj zajmował się technikami wchodzenia bądź utrzymywania świadomego snu i jeśli ktoś jest zainteresowany tym zjawiskiem to odsyłam do innych serwisów internetowych.

Ważne jest w każdym razie to, że nie przeprowadza się interpretacji świadomych snów. Nie czyni się tego dlatego, ponieważ w tym przypadku to my sterujemy akcją snu, a nie nasza podświadomość. Interpretowanie takiego snu byłoby podobnie bezużyteczne jak symboliczna interpretacja obojętnie jakiej czynności jaką wykonujemy podczas codziennego dnia.

Zwrócić musze jednak uwagę, że wokół świadomego snu urosło parę mitów. Najczęstszym takim mitem jest to, że jak ktoś lata w śnie to już doświadczył świadomego snu. Dobitnie muszę podkreślić, że latanie występuje bardzo często w snach symbolicznych i ma ściśle określone znaczenie!
Przypuszczam że ten mit powstał z tego względu, ponieważ osoby piszące na temat świadomego snu bardzo często wśród przykładów co można robić podczas tego snu wymieniają latanie. Później ktoś to latanie w śnie błędnie identyfikuje jako pojawianie się świadomego snu.

 

 

 

Imieniny


25 Lipca 2024
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Jakub, Krzysztof,
Nieznamir, Sławosz,
Walentyna
Do końca roku zostało 160 dni.Fazy Księżyca: "Między pierwszą kwadrą a pełnią"

Fazy Księżyca: Odwiedź stronę projektu

"Między pierwszą kwadrą a pełnią"

Powered by Sennik.org.pl 2006 @
Zakaz kopiowania, przetwarzania, modyfikowania i rozpowszechniania tresci zawartych na stronie bez pisemnej zgody ich autora.
Wszelkie grafiki oraz oznaczenia sa wylacznie wlasnoscia Sennik.org.pl
Jesli zdarzy sie sytuacja plagiatu jestesmy gotowi wysunac wnioski prawne w kierunku plagiatora z pelna ich surowoscia.

-->