Cytat Dnia


Omnia mea mecum porto“ - wszystko co posiadam ze sobą noszę.
Warto przeczytać


Wierszyki miłosne X 


1 Września 


KINGA 


JUDYTA 


Aisza 


 
Sny specjalnej troski

Seksualne marzenia senne, wktórych występuje nasze rodzeństwo lub partner tej samej płci. Sny, wktórych uczestniczymy w spotkaniach grupowych lub w gwałtach. Poprzebudzeniu z niepokojem myślimy: czy to moje ukryte pragnienia?

Cóż ma pomyśleć uważający się za stuprocentowego heteroseksualistęmężczyzna, którego kolega z pracy bez żadnych wstępów obdarowałnamiętnym pocałunkiem w usta? Albo kobieta, której siostra wśliznęłasię do łóżka i zmysłowo ją pieściła?

Pomyślą, że śnią.

I będą mieli rację.

Taka wyśniona rzeczywistość skłania – po obudzeniu – do pytań o swezwiązki, o orientację seksualną. Wiadomo przecież, że we śnie puszczająnasze hamulce moralne i możemy przeżyć to, czego odmawiamy sobie najawie nawet w marzeniach. Do snów erotycznych przyznaje się nieco ponadpołowa Polaków. Do snów określonych mianem dewiacyjnych przyznaje się wróżnych badaniach od dwóch do czterech procent ludzi. Prawdopodobniedane te są niedoszacowane. Seksualne marzenia we śnie zdarzają się wszystkim, tylko nie wszyscy je pamiętamy – wyjaśnia profesor Zbigniew Lew-Starowicz.

Część z nas może wzbraniać się przed rozmyślaniem o snach, które są dla nas odrażające, i nie mówi o tym w ankietach – dodaje profesor Zbigniew Izdebski.

Biseksualizm wrodzony

Już od ponad 50 lat, czyli od czasu, gdy pojawił się raport AlfredaKinseya, wiadomo, że na sześciostopniowej skali określającejpreferencje seksualne najmniej jest zer (stuprocentowychheteroseksualistów) i szóstek (stuprocentowych homoseksualistów), anajwięcej tych, którzy mają mniejsze lub większe preferencjebiseksualne. Sny homoseksualne wywołują największy niepokój u mężczyzn, którzy boją się zniewieścienia – twierdzi doktor Alicja Długołęcka, seksuolog.

Według niej Polacy w liczbie takich snów mieszczą się w średniejświatowej. Częściej takie sny miewają Francuzi, co wiąże się z ichtolerancją wobec wszelkich zachowań seksualnych. Jednocześniepurytańskie zasady obowiązujące w niektórych regionach AmerykiPółnocnej sprawiły, że tamtejsze kobiety częściej miewają snylesbijskie lub takie, w których mężczyzna jest w jakiś sposóbupokarzany. Kultura purytańska rodzi dewiacje na całym świecie – mówi bez ogródek doktor Długołęcka. Skutkiem ubocznym purytańskiego wychowania jest chęć przekraczania pewnych sztywnych granic, które są narzucane.

W przeciwieństwie do mężczyzn część kobiet heteroseksualnych potrafi czerpać radość ze snów lesbijskich. Kobieca seksualność jest bardziej niedookreślona, związana ze światem emocji – tłumaczy doktor Długołęcka. Wielu seksuologów uważa, że kobieta jest biseksualna.

Homoseksualizm kobiecy nigdy nie był naznaczony piętnem tak jak męski.W wielu kulturach Wschodu kontakty lesbijskie były wręcz zalecane –kobiety miały sypiać ze sobą, by wyćwiczyć się w sztuce miłości, abypotem mężczyzna na tym skorzystał. Nawetteraz dwie kobiety trzymające się za ręce na ulicy nie wywołująwielkiego zainteresowania. Dlatego homoseksualizm kobiecy jestłatwiejszy do ukrycia – ocenia profesor Izdebski.

 

Gwałt na kompleksie

Snami erotycznymi nie rządzą żadne reguły. Na kanwie bardzo aktywnego życia seksualnego możemy mieć bardzo dużo fantazji, które znajdują ujście w snach – ocenia doktor Marek Jasiński z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jednocześnieduża liczba snów erotycznych może też wskazywać na deficyt seksu. Wtedysny są zaspokojeniem pragnień, których nie spełniamy na jawie.

Skoro reguł nie ma, to sny erotyczne z rodzeństwem, dziećmi czy zezwierzętami nie są katalogiem naszych nieocenzurowanych przez rozumżyczeń. Proste spełnianie pragnień w marzeniach sennych jest bowiem typowe wyłącznie dla małych dzieci – tłumaczy Małgorzata Ojrzyńska, psychoanalityk. Późniejnasza psychika staje się bardziej skomplikowana i w grę wchodzą corazbardziej złożone treści. Dlatego do znaczenia snu można dojść dopierodrogą dokładnej jego analizy. A ta przypomina analizę dzieła sztuki – wyjaśnia Ojrzyńska. Musimywiedzieć, kiedy powstał obraz, gdzie autor był, w czym brał udział.Patrzymy na kolorystykę, relacje przestrzenne i dopiero wtedy próbujemyzrozumieć przesłanie.

Tak jest ze snami, w których pojawia się gwałt. Dla części kobiet tokoszmar. Dla części bywa źródłem podniecenia – choć częstoprzemieszanego z lękiem i poczuciem bezradności, to jednak w sumieraczej przyjemnego.

W świecie snów taka pozornie sprzeczna mieszanka lęku, wstrętu i jednocześnie podniecenia nie jest wyjątkowa. Jedensen zaspokaja kilka różnych pragnień, nawet sprzecznych, bo psychikaludzka toleruje sprzeczności. Nie kieruje się czystą logiką i sen jesttego wyrazem – podkreśla Małgorzata Ojrzyńska.

Sceny gwałtu nie dotyczą tego, że kobieta chce być zgwałcona, tylko że zrzuca odpowiedzialność na mężczyznę – precyzuje doktor Długołęcka. Jeżeliw realnym seksie ma z jakiegoś powodu poczucie winy, to wyśni, żegwałci ją silny, zdecydowany hydraulik. Broni się przed nim, czyli jestusprawiedliwiona.

Męskie sny z gwałtem również nie muszą wyrażać niezdrowego pociągu seksualnego do przemocy. Pojawiające się w męskich snach sceny gwałtu ze śniącym w roli gwałciciela świadczą o kompleksach – ocenia doktor Długołęcka. Mato odniesienie do świata realnego, w którym tylko 10 procent gwałtówwiąże się z dewiacją. Natomiast 90 procent gwałtów ma charakterpsychologiczny i jest formą zdominowania kobiety.

Niestety, bardzo skąpe są informacje na temat męskich snów, w którychofiarą przymusu padają śniący. Jeden z ankietowanych przez GayleDelaney, amerykańską badaczkę snów, śnił (z przyjemnością), że „jestniewolnikiem seksualnym swojej byłej dziewczyny i musi na rozkaz jąpieścić”. Tych, którzy odważyli się na takie wyznania, było niewielu,skoro Delaney oceniła, że mężczyźni ukrywają tego typu sny.

Ślub z jednorożcem

Siedziałam w barze ze swoim ojcem – opisuje 22-letnia kobietaswój sen w książce Grahama Mastertona „Ogród seksu, czyli Erotyczne snykobiet i ich interpretacja”. Ojciec wyglądał młodo i przystojnie.Pachniał nowym płynem po goleniu. Od czasu do czasu spoglądałam na ojcai pomyślałam, że wygląda bardzo atrakcyjnie. Jakimś dziwnym sposobemudało mi się opuścić rękę i wsunąć mu ją od dołu do nogawki spodni.

40-letni mężczyzna opowiada: Mojamatka opalała się na tarasie, leżąc na brzuchu. Dolna część kostiumubikini zsunęła się jej lekko, odsłaniając górną część pośladków.Poczułem ogromne podniecenie. Wtedy ona odwróciła się i chyba wyczułamój stan. Uśmiechnęła się i zapytała: chcesz do mnie przyjść?Podszedłem i zaczęliśmy się kochać. Ale to byłem ja sprzed wielu lat,gdy byłem nastolatkiem.

Uczucie pożądania wobec rodzica w snach nie jest zaskoczeniem, ponieważ każdy z nas w dzieciństwie chciał się żenić z mamusią lub wyjść za tatusia, i to życzenie w snach powraca – uspokaja psychoanalityk Małgorzata Ojrzyńska. Sny kazirodcze, zamiast budzić lęk, powinny skłonić nas do analizy relacji z naszymi najbliższymi. Także matka czy ojciec śniący o seksie ze swoim dzieckiem nie muszą mieć skłonności pedofilnych. Taki sen może wyrażać ich niepokój o to, czy nie są zbyt zaborczy, zazdrośni. Może być sygnałem wewnętrznego niepokoju – ocenia doktor Jasiński, psycholog. Bo choć w śnie przeżywamy w większości to, czego już doświadczyliśmy, to na bazie tych doświadczeń można tworzyć coś nowego.

Także tworzyć tak, jak zdarzyło się to tej kobiecie: Śniłam, że byłam na swoim weselu. Normalna sytuacja, tylko że moim wybrankiem był jednorożec – opowiada nam. Z jednej strony przyjmowałam to za naturalne, z drugiej denerwowałam się, że goście mogą zauważyć, że coś jest nie tak. Kiedy w pewnym momencie znaleźliśmy się sami, jednorożec wsunął głowę pod moją suknię ślubną (...). Byłam przekonana, że to jest dużo piękniejsze i bardziej intensywne przeżycie niż z mężczyzną.

Podobna kreatywność odgrywa większą rolę w snach erotycznych niż wiek. Błędne jest bowiem mniemanie, że stojący na progu seksualnego życia nastolatek może mieć skromniejsze sny erotyczne niż bilansujący swe seksualne dokonania 80-latek. Treść snów jest związana z predyspozycjami osobowościowymi. Można to potocznie nazwać inteligencją seksualną – mówi doktor Jasiński.

Równie zdumiewające jak obecność we śnie erotycznym jednorożca może być pojawienie się w nim znanego polityka. Postacie, które pojawiają się w snach, są zbudowane z resztek rozmaitych wspomnień, z tego, co przeżyliśmy – wyjaśnia psychoanalityk Małgorzata Ojrzyńska. Możemy więc śnić o wysokim polityku, którego najważniejszą cechą jest właśnie wzrost. Osoba konkretnego polityka nie ma znaczenia, bo naprawdę chodzi tylko o kogoś wysokiego. Drogą skojarzeń odkrywamy, że jest w naszym życiu wysoki stryjek, osoba dla nas znacząca. I chodzi właśnie o tego stryjka, który jest ukryty za tym wysokim politykiem, bo obydwaj mają na przykład podobne cechy charakteru.

Niepokojąca seria

Większość z nas nie wprowadza w życie wyśnionych erotycznych eksperymentów. Część tych, którzy się na to decydują, stwierdza, że w rzeczywistości są one nie do zaakceptowania.

Czasami brak akceptacji dla takich zachowań pojawia się już we śnie. Wewnętrzny stróż moralności przybiera wtedy postać kogoś z rodziny lub znajomego. Jestem z moim przyjacielem (...). Nagle do pokoju wchodzi moja matka, mówi "cześć", jakby zastała nas w najnormalniejszej pod słońcem sytuacji. Czuję się tak skrępowana, że nie potrafię kontynuować – skarży się ankietowana przez Gayle Delaney kobieta.

Tymczasem sporadyczne sny kazirodcze, pedofilne czy zoofilne – choć drastyczne i niepokojące – wcale nie muszą świadczyć o takich czy innych skłonnościach. To, że we śnie jesteśmy dewiantami, nie oznacza, że jesteśmy nimi na jawie – podkreśla doktor Jasiński. Dopiero seria takich snów i ich ewolucyjność mogą świadczyć o pewnych zaburzeniach – wyjaśnia profesor Lew-Starowicz.

Treści snów nie można przekładać na rzeczywistość. Dużo zależy od tego, na ile silna jest potrzeba realizacji tych pragnień w rzeczywistości. Jeżeli ta nie występuje, nie ma powodu do niepokoju.

Jest bowiem zbyt wiele możliwych tłumaczeń snu erotycznego. Ten wspomniany na początku, z podtekstem homoerotycznym, odnosił się do kłopotów mężczyzny w jego pracy, a nie do upodobań seksualnych.

 

Imieniny


1 Marca 2024
Piątek
Imieniny obchodzą:
Albin, Antoni,
Antonina, Budzisław,
Budzisz, Eudoksja ,
Eudokia, Ewdokia,
Jewdocha, Feliks,
Herakles, Herkules,
Joanna, Józef,
Nikifor, Piotr
Do końca roku zostało 306 dni.Fazy Księżyca: "Między pierwszą kwadrą a pełnią"

Fazy Księżyca: Odwiedź stronę projektu

"Między pierwszą kwadrą a pełnią"

Powered by Sennik.org.pl 2006 @
Zakaz kopiowania, przetwarzania, modyfikowania i rozpowszechniania tresci zawartych na stronie bez pisemnej zgody ich autora.
Wszelkie grafiki oraz oznaczenia sa wylacznie wlasnoscia Sennik.org.pl
Jesli zdarzy sie sytuacja plagiatu jestesmy gotowi wysunac wnioski prawne w kierunku plagiatora z pelna ich surowoscia.

-->